Klub Lekarza przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Łodzi powstał w 2000 r. Mieści się w siedzibie OIL przy ul. Czerwonej 3, we wspaniałych wnętrzach odrestaurowanej pofabrykanckiej willi. Ideą jego funkcjonowania jest integracja środowiska lekarskiego nie tylko na gruncie zawodowym, ale i towarzyskim. Służy lekarzom jako miejsce zwykłych spotkań przy kawie czy organizacji prywatnych imprez rodzinnych (wesela, chrzciny, komunie, jubileusze, konsolacje). Przede wszystkim jednak pełni rolę ośrodka inicjatyw kulturalnych i społecznych.Ogólnopolska Wystawa Fotograficzna – 2010r.

Polskie "klimaty"

 W niedzielne popołudnie 24 października 2010 r. dwie obszerne sale Klubu Lekarza łódzkiej OIL zastawione zostały licznymi sztalugami, na których „królowały” zdjęcia lekarskie. Lekarskie nie z tej racji, że tematycznie związane z wykonywaniem zawodu, ale dlatego, że ich autorami byli specjaliści różnych dziedzin medycyny (z jednym wyjątkiem). Na Ogólnopolskiej Wystawie Fotograficznej Lekarzy, dziewiątej już z kolei, zaprezentowało swoje prace dwudziestu trzech fotografików – amatorów z całego kraju, od Białegostoku po Tarnów, najwięcej – co zrozumiałe – z Łodzi i okolic. W sumie można było obejrzeć dwieście pięćdziesiąt przeróżnych fotografii, które w kadrze starały się uchwycić uroki naszego kraju, jako że wystawa nosiła tytuł „Piękna nasza Polska cała”.
O fotogeniczności naszej Ojczyzny świadczyć mogą urokliwie przedstawione krajobrazy wiejskie (z widokiem pól, łąk, lasów, jezior, rzecznych skarp i zakoli, gór i pagórków oraz nadmorskich brzegów), czy zabytkowa architektura (dwory, zamki, pałace i… ruiny), jak i surowa, wielkomiejska urbanistyka (ulice, kamienice, parki). Ciekawe były fotogramy prezentujące zjawiska przyrody – zarówno te codzienne (wschody i zachody – nie tylko słońca, ale też księżyca), jak i ekstremalne (jak powódź), można się było delektować się barwami kolejnych pór roku (zwłaszcza jesieni). W mniejszości znalazły się zdjęcia tzw. reporterskie, opisujące różnej wagi wydarzenia: od dożynek w Spale z udziałem prezydenta RP po igrzyska w Zakopanem, w których startowali sportowcy – lekarze.
Ale polskie „klimaty” dają się uchwycić nie tylko w kadrze obiektywu fotograficznego, także na… muzycznej pięciolinii, stąd wernisażowi wystawy towarzyszył koncert pieśni i tańców typowo polskich (mazurków, kujawiaków, polonezów). Wykonawcami utworów Wieniawskiego, Młynarskiego, Ogińskiego i innych kompozytorów byli artyści: Bogdan Tomczak (skrzypce) i Elżbieta Tyszecka (pianino). Było zatem zarówno „coś dla oka”, jak i „coś dla ucha”, a w sumie… coś dla ducha. Artystyczny duch nie opuszcza łódzkiego Klubu Lekarza, a organizowanym tu imprezom coraz częściej patronują jednocześnie Muzy przynajmniej dwóch dziedzin sztuki.
Tradycyjnie, jak co roku, goście zgromadzeni na wernisażu w tajnym głosowaniu decydowali o przyznaniu nagrody publiczności. Tym razem w plebiscycie jednakową liczbę głosów wyjątkowo uzyskało dwóch lekarz: nieobecny Janusz Badurski z Białegostoku – autor m.in. prac „Wokół mojego domu na Podlasiu” i „Widok z okna na jesień” (fot. 1) oraz Włodzimierz Petrenko z Łodzi, który wystawił dwa tematyczne cykle fotograficzne, w tym jeden prezentujący rzeźby zdobiące łódzką ul. Piotrkowską (fot. 2). W. Petrenko otrzymał drobny upominek z rąk Grzegorza Krzyżanowskiego – wiceprezesa łódzkiej ORL oraz Andrzeja Święsa – kierownika Klubu Lekarza, którym towarzyszył obecny na wernisażu wiceminister zdrowia – Andrzej Fronczak. Natomiast wszyscy autorzy prezentowanych prac fotograficznych, a także występujący artyści muzycy, otrzymali róże oraz pamiątkowe dyplomy podpisane przez prezesa ORL – Grzegorza Mazura.

 

Tekst: Nina Smoleń, fot. Sławomir Grzanek, opr. A. Sikora

Ilość odsłon: 1042